Vaikų iš šeimų paimama mažiau – neaišku, ar dėl specialistų profesionalumo, ar dėl jų baimių

Vaikų iš šeimų paimama mažiau – neaišku, ar dėl specialistų profesionalumo, ar dėl jų baimių

Seimo socialdemokratų frakcija su Socialinės apsaugos ir darbo ministru Linu Kukuraičiu aiškinosi, kaip ministerijai sekasi įgyvendinti Vaiko teisių apsaugos reformą.

„Ministras L. Kukuraitis pateikė statistiką, kad iš šeimų paimama daug mažiau vaikų, negu reformos pradžioje. Lieka neaišku, ar dėl didėjančio specialistų profesionalumo, ar dėl jų baimių po skandalingai pagarsėjusių vaikų paėmimų iš šeimų“, - sako socialdemokratų frakcijos seniūnas Julius Sabatauskas.

Su vaikais dirba iš viso tik 4 ekspertai, kurie vertina situacijas, kai dėl vaiko paėmimo iš šeimos kreipiamasi į teismą.

Pats Socialinės apsaugos ir darbo ministras pripažino, kad vaiko teisių tarnybų darbuotojai dabar nuolat balansuoja ant ribos priimdami sprendimus – imti ar neimti vaiką iš šeimos. L. Kukuraitis papasakojo, kad su vaikais dirba iš viso tik 4 ekspertai, kurie vertina situacijas, kai dėl vaiko paėmimo iš šeimos kreipiamasi į teismą.

Seimo narė Dovilė Šakalienė kėlė klausimą, kodėl vykdant reformą visuomenė nebuvo tinkamai informuojama apie elgesį su vaikais ir tarnybų darbą. SADM atstovai pažadėjo palaipsniui aiškinti šeimoms įstatymų pasikeitimus, susijusius su vaikų teisėmis, kad vėl nebūtų sukurtas informacijos burbulas ir išgąsdinta visuomenė.

Taip pat ministro L. Kukuraičio socialdemokratai klausė dėl asmeninio asistento neįgaliesiems skyrimo. Psichikos ir fizinę negalią turintiems neįgaliesiems buvo pažadėta asmeninio asistento skyrimo galimybė. Buvo vykdomi pilotiniai projektai Kaune ir Šiauliuose. Ministras L. Kukuraitis tvirtino pateiksiąs asmeninio asistento galimybes reglamentuojantį įstatymą Seimui šį rudenį.

Tačiau socialdemokratai mato problemą, kad tuomet asistentams nebus šiemet numatytas finansavimas. Ir netgi žadamais 2020 metais neįgalieji toliau liks be asistentų.

„Mūsų siūlymas – pateikite įstatymą Seimui šio pavasario sesijoje, tuomet metų gale bus galima numatyti finansavimą vykdymui. O dabar – svarstant biudžetą – nebus priimto įstatymo, nebus ir pinigų“, - ragino ministrą nevilkinti pažadų neįgaliesiems Seimo narys Juozas Olekas.

Pažadėję psichikos ir fizinę negalią turintiems asmenims pagalbininkus – bent kelioms valandoms per dieną, valdantieji bando šį pažadą nukelti kitoms ir kadencijoms. Tuo tarpu įkalintais namuose dažnai lieka ne tik patys neįgalieji, bet ir jų artimieji, kurie būna priversti atsisakyti galimybės dirbti.

Susiję straipsniai

Close