R. Budbergytė dėl korupcijos apraiškų „Ignitis“ ir ESO kreipiasi į D. Kreivį: monopolininkė lupikauja

R. Budbergytė dėl korupcijos apraiškų „Ignitis“ ir ESO kreipiasi į D. Kreivį: monopolininkė lupikauja

Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) skelbiant apie atskleistas korupcijos apraiškas „Ignitis“ dukterinėje bendrovėje ESO, Seimo narė socialdemokratė Rasa Budbergytė kreipiasi į energetikos ministrą Dainių Kreivį bei Valstybinės elektros reguliavimo tarybos (VERT) vadovą Renatą Pocių ir ragina imtis veiksmų, leisiančių užkirsti kelią valstybės monopolininkų neskaidriai veiklai.

Pasak R. Budbergytės, STT antikorupcinis vertinimas „praplėšė pritvinkusią votį“, – aiškiai parodė, kad „Ignitis“ valdoma ESO virto nekontroliuojama „valstybe valstybėje“.

„ESO valdininkai pasidarbavo iš peties, – susikūrė krūvą landų reglamentavime, kurios leidžia jiems sukti savo klientus aplink pirštą. Norite prisijungti prie elektros tinklų? ESO nereglamentuoja įmokos apskaičiavimo tvarkos, tad priskaičiuos jums bet ką. Norite gauti aiškią informaciją apie prisijungimo sąlygas? Pasirodo, ESO neprivalo jums nieko konkretaus suteikti, nes prijungimo sąlygų išdavimas nėra aiškiai reglamentuotas. Realybė tokia: mūsų valstybėje egzistuoja nevaldoma energetikos monopolininkė, kuri it gangrenuojanti galūnė siurbia žmonių resursus, o vardan viešojo intereso nepajudina nė piršto“, – teigia R. Budbegytė.

Sąskaitos gyventojams – ir už griūvančius elektros stulpus

Seimo narės teigimu, dar prieš STT paskelbiant antikorupcinio tyrimo rezultatus buvo aišku, kad ESO klientai yra „vedžiojami už nosies“.

„Juk ne tik STT tai pastebėjo – apie tai nuolat kalba žmonės. Iš pradžių žmogus gauna vienokias paslaugų sąlygas, o tada – kilus visuomenės, politikų pasipiktinimui – tos kainos staiga sumažėja dvigubai, trigubai. Štai visai neseniai nuskambėjo istorija, kai Kaune gyvenančiai šeimai už saulės jėgainės prijungimą ESO nusiuntė protu nesuvokiamą 1350 EUR sąskaitą. Tik po žurnalistų įsikišimo ši kaina sumažėjo trigubai. Įsivaizduokite, kiek žmonių susiduria su ESO lupikavimu ir tiesiog nežino kur kreiptis. Juos ESO ramiai vedžioja už nosies“, – tikina R. Budbergytė.

Pasak R. Budbergytės, ESO taip suįžūlėjo, kad ir elektros tinklų avarijų atvejais įsigudrina išrašyti sąskaitą gyventojams.

„Antai Rusakalnio kaime gyvenanti šeima kreipėsi į ESO dėl pavojingai palinkusios laidų atramos, besilaikančios tik ant laidų. ESO jiems atšovė maždaug taip: „pasitaisykite patys“. Toks atsakymas atėjo iš ESO specialistų. Galiausiai ESO atramą pataisė, bet sąskaitą žmonėms vis tiek išrašė. Griūvantys stulpai sukelia avarines sąlygas, o už jų taisymą, suprask, mokės patys žmonės“, – sako R. Budbergytė.

R. Budbergytė sako, kad VERT ir Energetikos ministerijos turėtų imtis tirti „Ignitis“ dukterinės bendrovės ESO lupikavimą.

„Atrodo, kad VERT ir Energetikos ministerija gyvena kažkokiame stiklo bokšte ir nemato žmonių pasipiktinimo bangos. Juk problema yra žinoma jau ne vienerius metus. Tačiau tol, kol STT nepradeda mušti pavojaus varpais, tol VERT ir Energetikos ministerija apsimeta, kad nieko nežino, nemato ir nepastebi. Tai – aplaidus požiūris į savo darbą“, – tikina socialdemokratė.

Primename, kad STT, atsižvelgdama į energetikos sektoriuje vykstančius ir didelį atgarsį visuomenėje turinčius procesus, prieš kurį laiką atliko elektros energetikos sektoriuje teikiamų paslaugų ir naudojimosi infrastruktūra galiojančio teisinio reglamentavimo antikorupcinį vertinimą.

Išanalizavus teisės aktus STT paskelbė, kad elektros tinklų pajėgumų didinimo procedūros yra nepakankamai detaliai ir aiškiai reglamentuotos, dėl ko elektros tinklų naudotojams ir vartotojams gali būti sunkinamos sąlygos naudotis elektros energetikos infrastruktūra, o tinklų operatorių veikloje trūksta skaidrumo.

Susiję straipsniai

Close